Australský čajovník – Tea tree

Olej získávaný z australského čajovníku je čistě přírodní produkt a je právem považován za nejsilnější přírodní antiseptikum.

Australský čajovník (Melaleuca altemifolia) je díky svým jedinečným účinkům na lidské zdraví někdy označován také jako všelék. Tuto rostlinu hojně využívají původní australští obyvatelé už od nepaměti. Netrvalo dlouho a léčivé síly této rostliny si všimli i nově příchozí kolonisté, kteří za pomoci čajovníku začali léčit různá zranění a infekce.

Český název tohoto jedinečného léčivého stromku je kajeput střídavolistý nebo také bělostrom střídavolistý. S čajovníkem, ze kterého se získává blahodárný nápoj čaj však nemá tento keřík pranic společného. Bělostrom střídavolistý je dřevina příbuzná s myrtou a blahovičníkem. Jedinečný olej, který se z něho získává nejčastěji najdeme pod názvem tea tree oil.

Protože nejrůznější chemie je všude kolem nás víc než dost, postupem času se lidé opět začínají navracet k přírodním léčivům a proto se začíná i čajovník těšit stále větší oblibě. Má velice široké spektrum léčivých účinků. Je to vysoce účinné přírodní antiseptikum, což znamená, že dokáže účinně zabraňovat infekcím. Dokáže proniknout do poškozené tkáně a účinně hojí krvavé, mokvající i hnisavé rány. Ani jeho dlouhodobé používání není na škodu, nedráždí pokožku a nepoškozuje buňky. Využívá se také na spáleniny, hmyzí bodnutí, kožní podráždění, vaginální infekce, plísňové onemocnění nohou, artritické bolesti, bolesti svalů, křeče, na zanícené dásně, afty, opary a další.

Naštěstí již v dnešní době opadá zájem o synteticky připravované léčiva a lidé se přiklání stále častěji k původním „babským radám“, tedy k lékům získávaným z čistě přírodních zdrojů. Využití této rostliny je skutečně rozmanité, tea tree olej se může podávat v surovém stavu, přidává se také do šamponů, mýdel, různých krémů atp.

Léčivé síly tohoto oleje nemusí vždy využívat pouze lidé. Zajisté ho uplatníte i při péči o čtyřnohé mazlíčky, oceníte ho jako jedinečný přípravek proti blechám, klíšťatům a také jím můžete ošetřit různé zranění, která mohou zvířata stejně jako lidé velice lehce utrpět.

Článek vyšel: 05.06.2016 / Odkaz

Přečtete si také

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %