Léčivá síla brusinek

Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v podobě brusinkového kompotu, který se podává ke svíčkové na smetaně a různě upravené divočině. Tím jejich využití rozhodně nekončí, brusinky mají také velice blahodárný vliv na lidské zdraví. 

Jaké zdraví prospěšné látky se v nich skrývají?

Brusinky jsou bohatým zdrojem vitamínů A, B a C. Z minerálních látek obsahují např. draslík, vápník, hořčík, fosfor, sodík a železo. V menším množství v nich nalezneme také nikl, chrom a jod. A v neposlední řadě jsou to také třísloviny, flavonoidy, organické kyseliny, antokyany, karotenoidy a pektin. 

Jejich vliv na lidské zdraví je skutečně obrovský:

Brusinky mají antibakteriální účinky, protože znemožňují bakteriím přilnout k sliznici močových cest a tím pomáhají při prevenci a léčbě infekcí močového ústrojí. Skvělé jsou proti průjmovým onemocněním a pomáhají také proti inkontinenci.

Brusinky jsou také účinné v boji proti herpes viru, který je původcem nepříjemných oparů.

Další skvělou vlastností tohoto lesního ovoce je také prevence zubních kazů a zubního kamene.

Z výživového hlediska jsou velice přínosné pro lidské zdraví jako bohatý zdroj vitamínů, minerálních látek a flavonoidů.

Mají velký obsah antioxidantů, čímž chrání tělo proti volným kyslíkovým radikálům a zmírňují účinky stárnutí.

Zpevňují žaludeční sliznice a doporučují se jako prevence proti vzniku rakoviny žaludku. Flavonoidy obsažené v těchto plodech přispívají ke správné funkci srdce a cév. 

Trocha historie:

Již dávno před příchodem bílých osadníků znali a využívali léčivé síly brusinek američtí indiáni. Vyráběli z nich obklady na hojení ran. Jejich barvu používali k barvení koberců a látek. Vyráběli z nich placky a nebo je sušili na slunci.

Zhruba v 17. století začali bílí osadníci využívat léčivou sílu brusinek zejména při žaludečních obtížích, problémech s játry, při onemocněních krevního oběhu a nádorových onemocněních. Také je hojně využívali v kuchyni. Námořníci je používali jako prevenci proti kurdějím. 

Vědci celá léta nepřikládali brusinkám moc důležitosti. Teprve nedávno se jimi začali vážně zabývat a zahájili seriózní výzkum. Velká řada studií potvrzuje jejich jedinečný účinek při prevenci a léčbě infekcí močového ústrojí, inkontinenci, zánětech prostaty, menstruačních obtížích a řady dalších onemocněních. 

Nejlepší pro lidské zdraví je konzumace čerstvých a sušených plodů, také brusinková marmeláda je zdraví prospěšná. O něco málo prospěšná je brusinková šťáva a další výrobky.

Na dnešním trhu existuje celá řada preparátů, které obsahují výtažky z brusinek.

Článek vyšel: / Odkaz

Přečtete si také

 • Vztah k majetku

  Nedávno nás při procházce venkovskou krajinou překvapil osamocený rodinný dům. Moderní dřevostavba skrývala v nitru za prosklenou terasou svého ochránce - světlého labradora, který poklidně a vleže sledoval naše…

Související články

 • Kokosové cukroví z formiček

  Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

 • Mrkev nejen pro zdravé oči

  V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

 • Mrkvová polévka s cuketou

  Mrkev dává této krémové pochoutce správně zářivou barvu, kopr a tymián zase pikantní jižanskou chuť. Najdete v ní minimum kalorií, zato pořádnou dávku vitamínů, minerálů a vlákniny.

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %