Mrkev nejen pro zdravé oči

V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a stopových prvků (vápník, draslík, železo, hořčík a celou řadu dalších). Díky jemně nasládlé chuti patří mezi tu vzácnou zeleninu, nad kterou vaši malí andílci nebudou ohrnovat své rozkošné nosánky. Kombinaci s medem, citronem a nastrouhaným jablkem neodolá ani ten nejzmlsanější jazýček.

Mrkev je jedním z nejlepších zdrojů beta-karotenu, mocného antioxidantu, který omezuje škodlivé působení volných radikálů. Významně také snižuje riziko některých druhů rakoviny a srdečních potíží. V těle se beta-karoten přemění ve vitamín A. Trápí-li vás zhoršené vidění za šera a za tmy, pravidelné chroupání mrkve vás brzy dostane zpět do formy. Vitamín A hraje také důležitou roli v ochraně sliznic a postará se o silné kosti a zuby. Nutno ovšem podotknout, že patří mezi vitamíny rozpustné v tucích – do salátu vždy přidejte olej, kousek mrkve k svačince doplňte krajíčkem chleba s máslem.

Vůbec nejlepší je pro váš organismus ale mrkev vařená. Má totiž poměrně tuhé buněčné stěny, které tělu za syrového stavu nedovolí vstřebat více než 25% beta-karotenu. Konzumujte pokud možno bio mrkev nebo ji alespoň důkladně oškrábejte a odřízněte svršky, abyste ji zbavili zbytků pesticidů. Při nakupování pamatujte na to, že nejsladší bývají mladé karotky drobnějších proporcí.

Zkuste si občas dopřát také mrkvičku v tekutém stavu, čerstvá šťáva je pravým balzámem pro celé vaše tělo. Nastartuje váš imunitní systém a dokonale pročistí každodenně namáhaná játra. Poděkuje vám i vaše kůže a vlasy, kterým ovšem svědčí i vnější aplikace. Pokud vás chuť samotné mrkvové šťávy příliš neoslnila, doplňte ji pomerančem nebo jiným sladkým ovocem. A na závěr máme jeden tip pro milovnice pikantnějších drinků: mrkvovou šťávu smíchejte s rajčatovou a dochuťte špetkou solí a kapkou tabasca. Dobrou chuť!

Pokud vám dochází kuchařská inspirace, můžete vyzkoušet třeba naši mrkvovou polévku nebo králíka v mátové marinádě.

Článek vyšel: 14.04.2007 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

  • Léčivá síla brusinek

    Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

  • Kokosové cukroví z formiček

    Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

  • Mrkvová polévka s cuketou

    Mrkev dává této krémové pochoutce správně zářivou barvu, kopr a tymián zase pikantní jižanskou chuť. Najdete v ní minimum kalorií, zato pořádnou dávku vitamínů, minerálů a vlákniny.

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %