Nepříjemné lupy u miminek a malých dětí

Každá maminka, které se narodí miminko, si nepřeje nic jiného, než aby její děťátko bylo nejkrásnější, nejšťastnější a nejspokojenější na celém světě. Je však řada nepříjemností, které na naše broučky čekají. Jednou z nepříjemností, která trápí mnoho maminek, jsou nevzhledné žluté šupinky, které se znenadání začnou objevovat na dříve hebké dětské hlavičce. Nejčastěji se nejedná o nic závažného, ale přeci jenom to většinu maminek vyděsí.

Problém se šupinkami v hlavičce má stále více dětí. Pokud se tento problém objeví, není zapotřebí se znepokojovat. Zpravidla se nejedná o nic vážného a problém se brzy vyřeší. Některé děti mají suchou loupající se kůži pouze v přední části hlavy, jiné po celé hlavičce a někdy dokonce i za ušima. I když to někdy vypadá opravdu děsivě, většinou postačí trocha oleje a samozřejmě i naší trpělivosti. Není výjimkou, že dětem s těmito problémy začnou vypadávat vlásky, ani zde není důvod se znepokojovat, jakmile se šupinky odstraní, vlásky opět narostou.

Nejčastěji se jedná o neinfekční onemocnění pokožky, které je vyvolané zvýšenou funkcí mazových žláz. Často se lupy zhoršují v období, kdy dětí nosí čepice a kloboučky, protože se jim pod nimi hlavička více potí, dochází k nárůstu šupinek.

Lupy se objevují u nejmenších miminek, stejně tak jako se mohou objevit i u dětí v pozdějším věku. Výjimkou nejsou 5-ti ani 10-ti leté děti, které se s úpornými lupy potýkají.

Pokud zajdete za pediatrem, patrně vám předepíše speciální salicylový olejíček, který se dětem vetře do vlásků cca 20 - 60 minut před koupáním, podle toho, jak moc je pokožka postižená. Poté se vlásky omyjí běžným dětským šampónem a následně se šupinky z vlásků vyčešou. Díky oleji se dají lupy z vlasů snadněji vyčesat.

Stejnou službu jako olejíček od doktora, nám prokáže i jakýkoli stolní olej, který běžně používáme v kuchyni. Je jedno jestli bude olivový, slunečnicový nebo jiný. Použít můžeme i dětský olejíček nebo mastné krémy typu Excipial apod. Stačí pouze vmasírovat na postižená místa a nechat působit. Pokud má dítě šupin hodně, je dobré nechat olej působit třeba i přes celou noc (v tomto případě je lepší dát dítěti na noc čepičku, aby si neumastilo postel). Ráno po probuzení půjdou šupinky krásně vyčesat. Pokud i tak nebude snadné lupy odstranit, pomozte si nehty. V tomto případě je dobré postižená místě opatrně seškrábnout nehtem. Je zapotřebí ovšem postupovat velmi opatrně, abychom děťátku neublížily. Pokud se nechcete pouštět do seškrabování nehty, zkuste použít běžný kartáček na zuby (samozřejmě nový), který rovněž pomůže šupinky oddělit od pokožky. Když se šupiny uvolní, je zapotřebí je vyčesat z vlásků pryč, nejlepší je na to hřebínek všiváček.

Pokud lupy i nadále přetrvávají a nedají se odstranit, nebo se dítě začíná více škrábat a tvoří se stroupky, mohlo by se jednat o závažnější onemocnění a proto bude nejvhodnější navštívit dětského nebo kožního lékaře, který určí nevhodnější léčbu.

Článek vyšel: 13.05.2012 / Odkaz

Přečtete si také

 • Výchovné cíle

  Určitě si jako rodiče často kladete otázky o svém výchovném působení a jeho správnosti, o vytčených cílech a jejich dosažitelnosti. Připravenost na klidné a uvážlivé zvládání každodenních maličkostí spojených s péčí o…

Související články

 • Splněná dětská přání

  Většina z nás pokládá radostí rozzářené dětské oči upřené na vytoužený dáreček za jeden z jejich nejkrásnějších projevů. Ale možná jste se leckdy také zhrozili nad tím, co je dnes vlastně pod oním "dětským…

 • Pohlaďte své novorozeně!

  Pohlaďte své novorozené miminko, protože porodem přišlo o hodně známých prožitků. Postrádá jemně červeně tónované a teplé hnízdečko, důvěrnou embryonální polohu a něžně tlumenou reakci na své pohyby. Chybí mu stálý…

 • Bezpečné prázdniny

  Příchod prvních červencových dní mnoho školáků očekává s radostnou jiskrou v očích a nedočkavostí. Nemohou dospat, jak se těší na výlet s kamarády nebo dovolenou s rodiči. Konečně nastal ten báječný čas vytoužených…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %