Poctivá dršťková polévka

Určitě každý z nás v dětství slyšel rčení: „Polévka je grunt, kdo ji nejí ten je špunt“. Jeto stará pravda, která platila a stále platí. O dršťkové polévce to platí dvojnásob, pokud tedy nemyslíme tu hospodskou a nebo tu z pytlíku. Jestli ji připravíme doma z kvalitních surovin, potěšíme s ní nejenom mlsného manžela. Pokud se udělá tato polévka skutečně hustá a pak-li že se doplní chutným chlebem, dokáže zcela zasytit po zbytek dne a nemusíte si lámat hlavu s druhým jídlem. Tato polévka k obědu zcela postačí. V těchto nepříjemných sychravých dnech nás dokáže zahřát a skvěle zasytit. Dršťková polévka patří k tradičním a velice oblíbeným českým jídlům. V dnešní době se její příprava značně zjednodušila tím, že se už dají sehnat dršťky předvařené a nakrájené což je skutečně veliká úspora času.

Co budeme potřebovat:

 • 1a ¾ litru – 2 litry vody
 • 1 menší cibule
 • 300 – 400g drštěk (podle toho jak ji chceme mít hustou)
 • kořenová zelenina (mrkev, celer, petržel)
 • 4 – 5 stroužků česneku
 • mletá sladká a pálivá paprika
 • sůl, pepř
 • majoránka
 • světlá zásmažka – jíška (nejlépe hotová v krabičce)
 • olej na přípravu cibulového základu (místo oleje můžeme cibulku osmažit na špeku nebo na slanině)

Postup:

Připravujeme-li polévku v tlakovém hrnci z drštěk, které si doma sami předvaříme a očistíme:

Příprava drštěk:

Koupenou dršťku pořádně opláchneme a vložíme do vhodného hrnce, zalijeme studenou vodou a dáme vařit. Až se voda začne vařit, stáhneme teplotu, aby si dršťka jenom mírně probublávala zhruba 20 minut. Po dvaceti minutách slijeme vodu, dršťku znovu pořádně omyjeme, opět zalijeme studenou vodou a opakujeme celý proces znovu. Ideální je tento proces zopakovat třikrát, dohromady tedy vaříme dršťku 60 minut a třikrát jí pořádně propláchneme. Poté ji necháme trochu vychladnout a krájíme na požadované kousky podle libosti. Někdo má raději menší a někdo zase větší kousky. Doporučuji si takto připravit dršťku jak se říká do foroty, můžeme koupit větší kus, takto si ji připravit, rozdělit na několik zhruba 300g pytlíčků a uložit do mrazáku, potom si velice ušetříte čas při přípravě této vynikající polévky.

Příprava polévky:

Na oleji si osmažíme nakrájenou cibuli dorůžova, poté přidáme mletou papriku (pokud máte raději ostřejší chuť přidejte i trochu té pálivé) a chvilku smažíme. Pokud jsme použili místo oleje špek nebo slaninu postupujeme stejně, akorát vynecháme olej a cibuli smažíme na špeku nebo slanině.

Na jemno nastrouhanou kořenovou zeleninu přidáme do cibulového základu, k tomu přidáme na kostičky nakrájený 1 nebo 2 stroužky česneku a chvilku ještě smažíme.

Potom do připraveného základu přidáme připravené očištěné a nakrájené dršťky, trošičku osmažíme a zalijeme 1 a ¾ litrem až 2 litry převařené horké vody, podle chuti osolíme a opepříme, zavřeme tlakový hrnec a necháme vařit zhruba 30 až 40 minut, podle stupně předvařenosti drštěk.

Poté zahustíme polévku zhruba 5 – 7 lžícemi hotové světlé jíšky, kterou necháme provařit. Nakonec do polévky prolisujeme 3 – 4 stroužky česneku a přidáme trošku majoránky, už nevaříme.

Pokud připravujete polévku z kupovaných již předvařených drštěk, je postup stejný, akorát není třeba používat tlakový hrnec a doba vaření drštěk je závislá na jejich jejich předvařenosti, aby se nakonec nerozpadaly.

Článek vyšel: 08.11.2012 / Odkaz

Přečtete si také

Související články

 • Léčivá síla brusinek

  Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

 • Kokosové cukroví z formiček

  Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

 • Mrkev nejen pro zdravé oči

  V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících22 %