Pravda o tavených sýrech

Z reklam na tavené sýry se dozvídáme jak moc jsou pro nás a pro naše děti zdravé. Bývají často označovány za bohatý zdroj vápníku, vitamínů a minerálních látek. Reklamy jsou často zavádějící a konkrétně u těch na tavené sýry to platí dvojnásob. Ano, sýry jakožto mléčné výrobky jsou určitě zdravé, avšak ty tavené rozhodně do skupiny výrobků zdravé výživy nepatří. Vápníku obsahují často jen nepatrné množství, zato jsou bohaté na jiné pro lidské tělo ne zrovna prospěšné látky. 

Proč není vhodná konzumace tavených sýrů

Nebezpečí v tavených sýrech představují především tavící soli (aditiva) – fosforečnany, které se používají především proto, aby se sýry snadněji roztíraly. Mnoho lidí považuje „chleba namazaný taveňákem“ za chutnou zdravou svačinku. Pokud si pečlivě přečtete jejich složení, objevíte velké množství aditiv, což jsou již zmíněné tavící soli s vysokým množstvím polyfosfáty. Polyfosfáty jsou velkým zdrojem fosforu a právě fosfor se může stát nepřítelem vápníku. Pokud se má v lidském organismu vápník správně ukládat, je důležitý poměr vápníku a fosforu v těle v poměru cca 2:1. Pokud v tomto poměru zvítězí fosfor, vápník se do kostní hmoty neuloží. V krajních případech může mít tělo tendenci vyrovnávat hladinu vápníku a začne ho sbírat doslova „kde se dá“, někdy to může dojít tak daleko, že ho začne odebírat z kostí a zubů. Tato skutečnost může být velice nebezpečná jak pro dospělé tak i pro děti. Jednoduše řečeno „tavené sýry brání vstřebávání vápníku“. 

Další nebezpečí skrývající se především v nízkotučných tavených sýrech, je velmi vysoký obsah soli. Zhruba 100 gramů taveného sýra obsahuje v průměru 3,2 g soli, což je samo o sobě víc než polovina doporučené denní dávky soli pro dospělého člověka(doporučená denní dávka soli je 6 gramů). 

Dalším nešvarem u tavených sýrů je také vysoký obsah živočišných tuků a často neoptimální složení mastných kyselin. I přes tyto skutečnosti jsou tavené sýry v naší republice velice oblíbené. 

Výroba tavených sýrů

Tavené sýry se vyrábí z přírodního sýra nebo ze směsi tvrdých a měkkých sýrů (někdy i tvarohu). Někdy jsou tyto sýry dokonce vyráběny z tzv. nepovedené várky (pokud se v mlékárně něco nezdaří a sýry nevypadají přesně jak by měly, jednoduše se přetaví, jde o nepovedenou várku z hlediska vzhledu sýrů nikoli kvality). Tavené sýry se vyrábí tak, že se umleté sýry rozpouští pod velkým tlakem při teplotě 120°C. Aby se snadno roztíraly přidají se tavící soli. Vzniklá hmota se nalije do forem a ochlazením se nechá ztuhnout. Tyto sýry vynikají příjemnou vůní, chutí a také mimořádnou trvanlivostí. Díky velkým teplotám při výrobě a přidáním aditiv klesá obsah vitamínů a snižuje se hodnota bílkovin, naopak se zvyšuje obsah fosforu a sodíku. Pro vylepšení chuti se často přidávají ochucující přísady jako: koření, šunka, bylinky, zelenina, ořechy atp. 

Pro lidský organismus jsou přijatelnější a mnohem zdravější termizované sýry, jejichž přírodní suroviny se pouze šetrně zahřívají a nepřidávají se do nich aditiva. Až budete příště chtít udělat něco pro své zdraví a dát si „zdravý sýr“ dopřejte si raději sýry typu Cottage, Lučina, Žervé atp.

Článek vyšel: 14.09.2009 / Odkaz

Přečtete si také

 • Kedluben - citron severu

  Asi nebude těžké uhodnout, k čemu tato přezdívka známé košťálové zeleniny odkazuje. Správně, kedlubny se můžou pochlubit vysokým obsahem vitaminu C, který nastartuje váš imunitní systém. To ale zdaleka není všechno.…

Související články

 • Léčivá síla brusinek

  Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

 • Kokosové cukroví z formiček

  Cukroví z formiček, které se dá snadno vyklopit. 

 • Mrkev nejen pro zdravé oči

  V české kotlině dobře známá oranžová kráska, kterou si nejedna z nás pěstuje na zahrádce, strčí do kapsy mnohé exotické kolegyně. Obsahuje ideálně namixovanou směs vitamínů (A, B, C, E) a zdraví prospěšných minerálů a…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %