Respect Festival 2008

Nebaví vás pochybné hvězdy donekonečna ohrávané v komerčních rádiích? Talentovaných zpěváků, zpěvaček a skupin, které si prošlapávají vlastní alternativní cestičku, je na světě habaděj, jenom dá někdy dost práce na ně narazit. Naštěstí se najde dost nadšenců, co vám některé z těch méně známých objevů přivezou až pod nos – například na pražský ostrov Štvanice, kde se o víkendu 27. – 28. června koná oblíbený Respect Festival.

Respect je náš nejstarší festival etno a world music, který během své jedenáctileté historie inspiroval i jiné žánrově spřízněné akce. Dodnes si udržuje vyhraněnou objevitelskou koncepci, letošní ročník kombinuje prověřenou kvalitu s trendy zbrusu novými. Představí se vám originální osobnosti z nejrůznějších koutů světa, od Asie, přes Ameriku až po Afriku.
Podrobné informace o programu, vstupenkách a další praktické záležitosti najdete na webu www.respectmusic.cz. A na koho se tedy můžete těšit?

Kasai All Stars (Kongo)
Superskupina ze stejné líhně jako etno-industriální Konono N°1, jehož členové hrají na drnkátka likembé drasticky zesílená a zkreslená megafony. Vznikla propojením několika sestav konžské oblasti Kasai, nástrojové obsazení kombinuje likembé s bubny, kytarami a balafony. První dojem je stejně šokující jako návštěva cizí planety.

Lo Cor De La Plana (Francie)
O korsické polyfonii prohlásil John Cale, že kdyby takhle uměl zpívat, prodal by svoji duši ďáblu. Marseillská sestava Lo Cor De la Plana ji propojila s provensálskou tradicí a berberskými pokřiky i rytmy z pohoří Atlas. Jejich vystoupení patřilo k vrcholům loňského veletrhu Womex v Seville.

Kiva (Kanada)
Kanadská zpěvačka, ve světě respektovaná jako průkopník alikvotního zpěvu, která jako jediná cizinka vystoupila na přehlídce hrdelních zpěváků v Tuvě, za sebou má světové turné s Crash Test Dummies. Kiva letošní festival zahájí a navíc jako host zpestří koncert Tanyi Tagaq.

Dengue Fever (Kambodža,USA)
Šestičlenná losangeleská skupina hraje kambodžský pop 60. let, silně ovlivněný kalifornským surfem a psychedelií, jeho zpěvačkou je kambodžská pop hvězda Chhom Nimol, do zvuku se promítá i hudba Bollywoodu, soul z Etiopie, a výsledek je zcela unikátní.

Oumou Sangare (Mali)
Královna západoafrické hudby, jediná žena srovnatelná se Salifem Keitou či Ali Farka Tourem. V Africe se její kazety prodávají po statisících, v Evropě má pozici kultovní hvězdy. Její hudba má funkový rytmický tah, ale vystačí s africkými akustickými nástroji, které kombinuje s evropskými houslemi.

Tanya Tagaq (Kanada)
Hrdelní zpěvy inuitských žen posunuté do performance artu s doprovodem violoncella a elektroniky. Tanya Tagaq spolupracuje s Björk, její hlas proniká na samou dřeň lidských emocí.

Shanbehzadeh Ensemble (Írán)
Hráč na orientální dudy Saeid Shanbezadeh je zároveň tanečníkem a vedoucím rituálu, ozdobou jeho rodinné skupiny je jeho syn-bubeník, který byl nedávno jako zázračné dítě ve věku 6 let přijat na pařížskou konzervatoř.

Toy Vivo Trio (Izrael)
Ústředním nástrojem tria je citera qanun, která má stejně zásadní roli jako na Západě klavír: podle qanunu se ladí další nástroje, Avshalom Farjun patří k elitě virtuózních hráčů, v Izraeli má statut průkopníka a vizionáře.

Článek vyšel: 23.06.2008 / Odkaz

Přečtete si také

 • Slaný závin se zelím

  Jednoduchá slaná varianta závinu, kterým překvapíte na večírku své přátele. Nejlépe totiž chutná při podávání s pivem či vínem.

Související články

 • Občan pes

  Málokterému asijskému filmu se u nás podaří vykročit ze stínu filmových festivalů a prorazit si cestu do širší distribuce. Notabene thajskému. Občan pes si svou cestičku prošlapoval trpělivě krůček po krůčku, ale…

 • Ženy, které běhaly s vlky

  Cítíte se vyčerpané, bez zájmu o život, na pokraji svých sil? Chcete obdarovat a potěšit své opravdové přítelkyně a nevíte čím? Pak vězte, že kniha Ženy, které běhaly s vlky je tím opravdovým poselstvím pro…

 • Mark Inglis, beznohý horolezec

  Vyrovnat se s vrozeným handicapem či s osudovou nehodou, překonat hořkost, která se vkrádá do raněné duše a se vztyčenou hlavou se vrhnout do víru života... to vše si žádá notnou dávku vnitřní síly a upřímný obdiv ze…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících42 %
Nevímprocento hlasujících22 %