Šetrné praní za pomoci mýdlových ořechů

V dnešní době existuje, již poměrně velké množství lidí, kterým není lhostejný osud naší planety a dělají také něco pro zvýšení kvality životního prostředí. Tito lidé se snaží kupovat pouze takové výrobky, které jsou pro životní prostředí co možná nejšetrnější. Šetrných prostředků je k dostání na dnešním trhu již celá řada a právě mezi tyto prostředky patří také mýdlové ořechy, které jsou určené k praní.

O dopadech běžných pracích prostředků na životní prostředí a především na naše řeky, jsme již psali v článku ze dne 10. 8. 2009, pokud patříte mezi ty, kteří se o tyto problémy zajímají, možná vás bude zajímat i následující článek.

Co si vlastně máme představit pod pojmem šetrné, nebo chcete-li ekologické praní? Nebojte se neznamená to, že musíte vyrazit s valchou k potoku, úplně postačí pokud se podíváte po výrobcích, které jsou šetrnější k přírodě a právě jedním z takových přípravků jsou i již zmíněné, mýdlové ořechy.

Co jsou vlastně mýdlové ořechy?

Jsou to plody stromu, který roste v Indii a Nepálu. V těchto zemích se také jejich prací a čistící síly využívá již po staletí. Tyto ořechy jsou stoprocentním přírodním produktem a neobsahují žádné chemické přísady. Dají se použít na bílé i barevné prádlo, stejně tak na vlnu, bavlnu i hedvábí. Jejich použití je možné i při vyšších teplotách a neobsahují bělící přísady. Jsou nepěnivé a nemají ani přídavek vonných látek. Jejich použití se nemusejí bát ani lidé trpící alergiemi na běžné, prací prostředky. Když už ztratí ořechy svou prací schopnost, dají se kompostovat.

Mýdlové ořechy versus běžné prací prostředky

Zásadní rozdíl a důvod, proč dát přednost pracím ořechům před běžnými pracími prostředky je ten, že ořechy neobsahují fosfáty ani přísady na změkčení vody a jsou čistě přírodním produktem.

Fosfáty, které obsahují běžné prací prostředky jsou velice škodlivé, zejména proto, že obsahují fosfor. Fosfor je živná půda pro vodní řasy a sinice. Ty se pak přemnoží v řekách a potocích, vytvoří na hladině zelený povlak, který odčerpává z vody kyslík. To se stává velkým problémem pro vodní živočichy a může jim přivodit i smrt. Fosfor je také velkým problémem, když se má voda upravit na pitnou. Při používání mýdlových ořechů se sníží množství fosforu v odpadních vodách.

Mýdlové ořechy neobsahují bělidla ani plnidla, což jsou další chemické látky obsažené v běžných pracích prostředcích, které zatěžují přírodní prostředí.

Dalším z důvodů proč používat mýdlové ořechy je i jejich cena, která je velice příznivá.

Jak prát s mýdlovými ořechy?

Pro praní s ořechy je dobré znát tvrdost vody, kterou používáme na praní. Je to právě tvrdost vody, která má vliv na množství použitých ořechů. Na měkkou vodu stačí 3-4, na středně tvrdou 4-5 a u tvrdé vody se doporučuje použití 6-7 ořechů. Ořechy se vloží do pytlíku, který bývá součástí balení a vloží se i s prádlem do bubnu pračky. Pračka by neměla být přeplněná. Ořechy se mohou používat opakovaně, při praní na nižší teploty. Důležitá je jejich barva, přestávají se používat když ztmavnou. Když zčernají, znamená to, že již neobsahují čistící složku a mohou se zkompostovat nebo vyhodit. Při praní na vyšší teploty např. na 90° je jejich použití pouze jednorázové.

Pokud je prádlo hodně znečištěné a nebo je voda příliš tvrdá, doporučuje se přidat k praní 1-2 lžíce sody. Pro příjemné provonění prádla se může nakapat pár kapek vonného oleje na sáček s ořechy.

Z ořechů se dá připravit také vývar, který se dá použít např. na mytí v myčce na nádobí, na umývání podlah, koupelen atp.

Článek vyšel: 31.01.2016 / Odkaz

Přečtete si také

 • Léčivá síla brusinek

  Kdo by je neznal, jsou to červené bobulovité plody, které rostou na nízkém keříku. Setkat se s nimi můžeme i v našich lesích, ale rostou také jinde v Evropě, Asii a Americe. Nejčastěji se s nimi setkáme na talíři v…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %