Skanzen Rožnov pod Radhoštěm

Valašské muzeum v přírodě představuje návštěvníkům již dávno zaniklý způsob života obyvatel vesnic i městeček v Moravskoslezkých Beskydech.

Expozice tohoto jedinečného skanzenu jsou rozděleny do tří celků:

Dřevěné městečko

Jedná se o nejstarší část zpřístupněnou už v roce 1925. K vidění jsou měšťanské domy přenesené z rožnovského náměstí, kopie fojství z Velkých Karlovic a dva fungující hostince. U kopie kostela ve Větřkovicích je umístěn Valašský Slavín - místo odpočinku známých osobností Valašska ( Emil Zátopek, zakladatelé bratři Jaroňkové, Jan Karafiát a další ) V parkové části městečka je také k vidění sbírka krásně zdobených včelích úlů.

V již zmíněných hospodách ( Vaškova a Na posledním groši ) je možnost ochutnat místní valašské speciality. Doporučujeme zejména kyselicu, brynzové halušky nebo pohankový kontrabáš. Jako dezert vám tu jistě nabídnou výtečné valašské frgály.

Mlýnská dolina

Prohlídkový okruh zahrnující především technická zařízení na vodní pohon jako je hamr, vodní pila nebo olejna. Tuto část si lze prohlédnout pouze s průvodcem. Pravidelně se tu konají různé ukázkové akce jako je třeba setkání s kovářem nebo rybářem.

Valašská dědina

Na procházce strání osázenou chalupami, si přijdou na své i děti. Potkají tu totiž řadu domácích zvířat včetně oveček, hus i oslíka. Nejrozsáhlejší areál muzea přibližuje život různých sociálních vrstev beskydských horalů. Obytné i hospodářské usedlosti včetně půvabných zahrádek a malých políček vzbuzují údiv i obdiv návštěvníků nad skromností a tvrdým chlebíčkem tehdejších obyvatel. Tato část muzea v přírodě se i nadále rozšiřuje a zřizovatel má v plánu stavět další zajímavé stavby. Jednou z posledních je budova školy, ve které můžete vyslechnout i zajímavé vyprávění třeba o Laších a Valaších přímo od venkovského pana učitele.

Rožnovské muzeum je nejnavštěvovanějším „ živým muzeem “ u nás. Tento termín vyslovil jeden ze zakladatelů skanzenu Bohumír Jaroněk a zahrnuje nejen soubor staveb lidové architektury, ale především udržování a oživování tradic valašské minulosti.

Proto v areálu celoročně probíhají programově bohaté ukázky ze všech úseků tehdejšího života. Shlédnout můžete například masopustní a velikonoční obyčeje, praní prádla, hrnčířské nebo kovářské dny či folklórní vystoupení souboru písní a tanců. Některé z nich stihnete navštívit ještě v letošním roce:

5. - 7.8.2011 Jánošíkův dukát

( festival slovenského folklóru a mistrovství ve stloukání másla )

13. - 14.8.2011 Starodávný jarmark

27.8.2011 Výlet do Mlýnské Doliny

28.8.2011 Z druhé strany Radhoště

( ozvěny frenštátského festivalu )

17.9.2011 Běh rodným krajem Emila Zátopka

( 9. ročník memoriálu olympijského vítěze )

24.9.2011 Podzim v zahradě a chalupě

( oživené expozice s ukázkami tradičních podzimních prací )

30.9.2011 Podzimní putování s broučky Valašským královstvím

( dětský lampiónový průvod s programem )

22.10. - 2.11.2011 Úroda z polí, zahrad a sadů

5.12.2011 Mikulášský podvečer

6. - 9.12.2011 Vánoce na dědině

12. - 15.12.2011 ( tradiční program pro objednané skupiny )

10.12.2011 Vánoční jarmark

( nabídka dárků se zvykoslovným programem )

15.12.2011 Vánoční setkání v Janíkově stodole

17. - 18.12.2011 Živý betlém

( lidová hra podle Evangelia sv. Matouše )

26.12.2011 Štěpánská koleda

( vánoční koncert v kostele sv. Anny )

Článek vyšel: 08.08.2015 / Odkaz

Přečtete si také

 • Zapečené brambory s růžičkovou kapustou

  Růžičková kapusta se dá kombinovat jak s rýží, tak těstovinami. Moučnaté brambory s kapustou a smetanově sýrovou krustičkou se vám lahodně rozplynou na jazyku. Přesvědčte se sami a uvidíte, že na stereotypy o nudné…

Související články

 • Tajuplná kráska z Chartres

  Jsou místa, kde i duše zapřísáhlých ateistů polechtá záchvěv posvátné úcty. A nemusíte přitom cestovat až do mystického Jeruzaléma, stačí se vydat na západ našeho starého kontinentu, do hrozny vonící Francie. Kolena…

 • Za romantikou na Dívčí kámen

  Každý z nás má sice o romantickém zákoutí své vlastní představy, ovšem na téhle jihočeské perle se jistě shodnou všichni ti, co měli tu čest vidět ji na vlastní oči. Hluboké zelené lesy, skalní ostroh s mohutnou…

 • Národní horský park Simien

  Cestování do Afriky má u nás většina lidí spojené s přímořskými destinacemi v Egyptě, Tunisku nebo Maroku. Ale chcete-li poznat skutečnou tvář a tepající srdce tohoto rozmanitého kontinentu, hledejte dále než za ploty…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %