Tajemství snů

Sny se zdají bez výjimky úplně všem, jsou jistou známkou života a ozvěnou duše. Každý z nás si spolehlivě vybaví svou nejděsivější noční můru, s hrůzou prožívanou až do morku kostí a srdcem zvonícím na poplach. Stejně tak si určitě rozpomene na báječné probuzení, podobné malému znovuzrození. Růžové snění projasnilo mysl a přineslo klid duši. Možná ve spolupráci s lechtajícími paprsky sluníčka vykouzlilo jeden z nejhezčích úsměvů na probouzející se tváři. Ať je to jak chce, nakonec se stejně všichni zamýšlíme nad poselstvím vlastních snů a spolu se snídaní se je snažíme nějak strávit...

Spánek R. E. M.

Sny se nám zdají v takzvané R.E.M. fázi spánku, pojmenované podle anglické zkratky pro rychlý pohyb očí. Jde o paradoxní spánek, protože aktivita neuronů se podobá stavu bdělosti. Nedochází ovšem k žádnému svalovému napětí. R.E.M. fáze představuje nejlehčí formu spánku, která se za noc opakuje až pětkrát. První část je relativně nejkratší, další R.E.M. úseky se během spaní postupně prodlužují. Přirozené probouzení bez využití budíku přichází právě na konci této fáze. Většinou se cítíme odpočatě a svěže. Délka R.E.M. spánku závisí na věku. Novorozeně stráví v této fázi více než 80% času, zatímco naši nejstarší soukmenovci pouze 10%. Čeká-li nás druhý den náročný úkol, sníme v paradoxním spánku více času než obvykle. R.E.M. fázi spolehlivě zkrátí nebo úplně vymaže alkohol i další návykové látky.

Sigmund Freud a Carl Gustav Jung

Kniha Výklad snů od světoznámého Sigmunda Freuda převrátila pojetí psychologie vzhůru nohama. Termíny jako nevědomí a superego bouraly veškeré tehdejší představy o člověku. Sigmund Freud věřil, že každý sen je naplněním skrytého přání zpravidla sexuálního zaměření. Toto přání nemusí mít jen příjemný podtext, člověk si totiž může podvědomě přát i potrestání. Téměř neuvěřitelné, že? Přesto myšlenka skrytého a tajemného přání zůstává hlavním motivem klasické psychoanalýzy.

Carl Gustav Jung, jeden z nejlepších Freudových žáků, si dovolil autoritativnímu učiteli odporovat. Nesouhlasil s jeho jednostranným sexuálním přístupem k analýze snů. Jung věřil, že sny využívají jakýsi symbolický jazyk, který je nám všem vlastní, neboť vychází z kolektivního nevědomí děděného z generace na generaci.

Jak porozumět snům?

Jenže podíváte-li se do snáře, může se vám zdát, že je význam daného symbolu mírně zavádějící. Přesně tak, nevědomí obsahuje totiž kromě kolektivní časti ještě čistě osobní rovinu. V ní najdeme vše, co víme (ale momentálně si nemyslíme), vše, co vnímáme (ale smysly nezpracováváme), dokonce i vše budoucí, co se v našem nitru teprve připravuje. Nevědomí je nekonečné a nevyčerpatelné. Je to náš osobní vesmír.

Chcete-li přijít na kloub svému snu, pohodlně se usaďte. Nejlépe ihned po probuzení, protože sny mají tendenci se rychle vytrácet zpátky do nevědomí, zapomínáme je. Pro lepší přehlednost si je klidně napište. Snažte se do snu vcítit nebo nad ním jen tak přemýšlet a sledovat kam nás volně plynoucí myšlenkové hrátky zavedou. I ten nejbláznivější sen totiž svůj smysl má. Jenže kromě všelijakých symbolizací spočívá snová práce také v odlišné míře zhuštění. Proto se lehce stane, že neodhalíte všechny skryté významy nebo jich naopak může být hned několik.

Druhy snů

Sny zprostředkovávají komunikaci vědomí a nevědomí. Mnohdy pěkně vystihují naše chování, radost i trápení, čemu se snažíme vyhnout a čeho se bojíme. Sny mohou skrývat hluboká tajemství naší duše, stejně jako zobrazovat každodenní obyčejnosti. Pozornost by měly vzbudit noční můry. Tyto hrozivé děje představují manifest našeho podvědomí, vyjadřují nějaký problém, jemuž se mermomocí snažíme vyhnout, nepřipustit si ho. Pokud se sny opakují – a mohou být i příjemné – jde o důležité sdělení, kterému bychom měli přijít na kloub. Pak nás přestanou obtěžovat.

Samostatnou kategorii tvoří dětské sny. Myšlení předškolních dětí stírá rozdíl mezi fantazií a realitou, proto bývají sny v tomto období často velice živé. Mohou už zobrazovat konflikty v malé dušičce, ale i její přirozený vývoj.

Při lucidním snění si uvědomujeme, že jde o sen, ale dokážeme jeho obsah měnit podle našeho přání. Archetypické sny vycházejí z hlubin kolektivního nevědomí, čerpají z pohádek a mýtů, proto obsahují mnoho duchovních symbolů. Ostatním chceme nejvíc vyprávět právě tento druh snů.

Určitě jste se leckdy pozastavili nad věrohodností snů předpovídajících budoucnost. Vědecké vysvětlení není zatím k dispozici, ale podle některých psychologů jde z velké části o dílo náhody. Lidem se každou noc zdají miliardy snů, a když se jeden shoduje s budoucí událostí, určitě o něm uslyšíme, zatímco zbytek mizí v zapomnění jako mávnutím kouzelného proutku.

Sny předpovídající budoucnost můžeme rozdělit na předvídavé, telepatické a věštecké. První druh, tj. sny předvídavé, vycházejí z jedné tajemné vlastnosti nevědomí. To dokáže s 90% přesností na základě teorie pravděpodobnosti spočítat určité aspekty naší budoucnosti podle informací, které získává z okolí, od blízkých osob a z prostředí. Nevědomí už ví, co se stane, protože uvnitř se to už stalo. Takové sny často vypovídají o tělesných problémech nebo nějakých významných změnách, ať už ve svém zaměstnání či v osobním životě nebo v životě blízkých.

Telepatické sny popsal C. G. Jung jako synchronní proces, kdy dva nesouvisející prvky proběhnou ve vzájemné vazbě. Stalo se vám někdy, že jste o někom snili a druhý den jste dotyčného potkali, byť jste ho třeba pět let neviděli? Tak šlo právě o telepatický sen. Většinou však informují o možnosti, kam se daná situace může vyvíjet, nikoli o skutečnosti, že se tak opravdu stane. Tématem těchto snů je často smrt, ohrožení nebo neštěstí blízkých osob.

Nejvyšší formou snů předpovídajících budoucnost jsou sny věštecké. Ty se zdají jen velmi citlivým a vyrovnaným jedincům. Vycházejí z kolektivního nevědomí a my se o nich zpravidla dovídáme, jen když jde o nějaká hromadná neštěstí.

Povězte nám o svých snech. Těšíme se na vaše příspěvky v komentářích.

Článek vyšel: 18.10.2007 / Odkaz

Přečtete si také

 • Soutěž o plavbu luxusní pětihvězdičkovou lodí

  Stačí se zaregistrovat do e-shopu našeho partnera Office Depot a získáte startovací soutěžní bonus – první 3 soutěžní pilníčky zdarma. Pak už stačí získat pouze další 2 a první výhra, 9 denní plavba luxusní…

Související články

 • Podběl lékařský

  Podběl patří mezi první rostlinky, na které se nedočkaví bylinkáři zjara vrhají. Zlatožluté květy si svou cestu za sluncem razí leckdy už počátkem března, aniž by braly ohled na ledové zbytky sněhu. Právě teď je tedy…

 • Kopřiva dvoudomá

  Díky svým žahavým chloupkům si neodbytná kopřiva vysloužila spíše odpor než nadšené chvalozpěvy. Na její obranu se ovšem sluší připomenout několik set let dlouhá léčitelská tradice – vždyť už staří Římané…

 • Biopotraviny - šetrné k přírodě i k vašemu zdraví

  Kritikové označují současný celosvětový boom biopotravin za důsledek promyšleného marketingového tahu, jehož jediným cílem bylo vyvolat paniku a donutit nás spotřebitele sáhnout pěkně hluboko do peněženky. Inu, kdo…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %