Zeď - Jak jsem vyrůstal za železnou oponou

Nevím, jestli jsem zpátečník, ale zpoždění mám určitě, což nevadí, protože jak se říká: „Pozdě, ale přece...“ Mým soukromým objevem, který jsem objevila čtyři roky po jeho vzniku, je knížka Petra Síse - Zeď. V českém vydání ji vydalo v roce 2007 nakladatelství Labyrint a je vlastně určena pro děti.

U nás doma si ji ale nejprve důkladně prohlíželi a četli dospělí - několikrát a až poté jsem ji předhodila pubertálnímu potomkovi tak trochu příkazem. Byla jsem prostě zvědavá na jeho názor. Protože jak na záložce píše mezinárodně uznávaný autor knih pro děti, ilustrátor, grafik a tvůrce animovaných filmů Petr Sís: „James Bond, kečup, Beatles, basketbal...To byly pro mladé lidi vyrůstající v komunistickém Československu symboly "barevného" Západu. Nevěděli jsme nic a všechno jsme si představovali - lepší, než to ve skutečnosti bylo."

Syn zkonstatoval, že vysvětlení dvou pojmů Železná opona a Studená válka, hned na začátku knihy, mu připomínají učebnici dějepisu, ale naštěstí od následující stránky začíná obrázkový příběh, proložený výňatky z autorova deníku a obrázky to jsou opravdu působivé. Dnešní dobou zhýčkaný a dobou minulou nepoznamenaný třináctiletý výrostek se při listování občas zasmál, občas zamračil a velice se podivil, že je možné si podomácku vyrobit elekrickou kytaru.

Když jsem se ho ptala, co tomu říká, co se tady v minulosti dělo, řekl jen : „No, strašný.“ Vlastně jsem ani nečekala od takového mláděte nějaký názor, i já bych měla problém ho vyjádřit nějak smysluplněji, ale moc mě potěšilo, že jsme si po dlouhé době zase spolu sedli, sdíleli spolu společný prostor a mě prohlížení této knížky vyprovokovalo k přidání osobních zážitků a vzpomínek, které snad můj pomalu, ale jistě dospívající syn ocenil.

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/

Knížku lze zakoupit například na: http://www.labyrint.net/raketa/ Od 27.9.2011 je v prodeji nový dotisk.

Článek vyšel: 28.09.2011 / Odkaz

Přečtete si také

 • 16. Mezinárodní veletrh erotické kultury

  Tradiční, již 16. ročník mezinárodního veletrhu erotické kultury Erotica Sex 2010 proběhne na Výstavišti v Praze 7 - Holešovicích, od 11. do 14. listopadu 2010.

Související články

 • Safari Adventures

  Chcete-li udělat radost svým ratolestem, pořiďte jim počítačovou hru Safari Adventures. Postavičky i zvířátka v ní mluví česky, takže je vhodná i pro nejmenší předškoláky. Ani technicky není náročná a poběží také na…

 • Víkend v Krušných horách

  Hledáte originální dárek, kterým byste překvapili novomanžele nebo naopak zasloužilé "staromanžele"? Jeden tip bychom pro vás měli. Stejně jako pro všechny ostatní, co svůj volný čas tráví rádi v přírodě a…

 • Porcelán s neotřelým designem

  Asi byste jen těžko hledali nudnější tip na dárek než hrneček. Tedy... snad kromě bonboniéry a předtištěného přáníčka. Ale ještě než ho označíte nálepkou "absolutní fiasko", zkuste si prohlédnout sérii…

Přihlášení uživatele

Chcete se zúčastnit našich soutěží, odebírat novinky či diskutovat? Přihlaste se:

Pokud nejste členem našeho klubu, tak se zaregistrujte.

Soutěže na internetu
Soutež o 4 vstupenky na TOP SECRET
Soutěž o notebook Toshiba a hry od EA
Soutěž o šperky
Bohatá nadílka od Ježíška
Soutěž o multifunkční troubu Whirlpool a další ceny
Soutěž o poukazy na oblečení DIESEL, GUESS a další
Soutěž o parfémy Marina de Bourbon
Vyhraj XBOX 360 a Kinect!
Soutěž se značkou ASTOR o matující make-up Matitude HD
Vyhrajte ceny v hodnotě takřka 50.000 korun!

Anketa

Jsi spokojená se svou postavou?

Anoprocento hlasujících36 %
Neprocento hlasujících41 %
Nevímprocento hlasujících23 %